NAVIGACE

Historie sauny

Úvodní strana - Historie saunyCo je sauna?

Sauna je v současném pojetí nejčastěji dřevěná kabina, nebo obklad vnitřních obezděných prostorů interiéru, avšak prapůvod sauny je venkovní dřevěná nebo kamenná stavba vytápěná saunovými kamny na dřevo.

Jaký má sauna původ

Původní sauna, tak jak je zdokumentováno, jsou jednoduché díry v zemi a základem byla hromada kamení ohřátá na koupání. Voda vylévaná na horké kamení vytvářela páru, löyly a člověk mohl podporovat proces pocení šlehnutím březovou větvičkou. Jiné národy měli různé typy potních koupelí, ale všeobecně to byli požitky pouze vyšší vrstvy společnosti.

Ve Finsku je sauna pro všechny, ne symbol stavu, jak to bylo v jiných krajinách.

Pravidelné saunování je pro Fina tak samozřejmé, jako dýchat vzduch bez kterého nepřežije.

Jaký má sauna význam

Sauna se stala významným prvkem odpočinku dnešního hektického stylu života.

Blahodárné účinky sauny jsou známy již stovky let a tak i dnes využíváme prastaré moudrosti k relaxaci a načerpání nových sil po náročném dnu.

Sauna přivádí fyzické i duševní síly do rovnováhy a působením energií, vůní dřeva a vonných esencí nás přitahuje zpět k přírodě.

Sauna vytváří pozitivní životní styl nejen k přírodě, odpočinku, ale i k aktivní činnosti.

Princip sauny

Principem sauny je prohřátí organismu s následným postupným ochlazením s několikerým opakováním.

Sauna nám umožňuje prožít neopakovatelný zážitek při teplotě od 40°C do 110°C.

Jak se dělí sauna

Sauna se dělí podle vlhkosti vzduchu na suché, vlhké a mokré sauny.

Finové využívají nejčastěji saunu s teplotou kolem 80°C s častějším poléváním saunových kamenů vodou, kde si vytváří tzv. parní ráz.

V dnešní době se využívají pro zvlhčení sauny saunová kamna s vyvíječem páry, kde je zaručeno trvalé postupné vyvíjení vlhkosti.

Při polévání saunových kamenů se pokožka ještě více potí a dochází k vyššímu prokrvení. Další fáze je postupné ochlazení organismu. Pro ochlazení se využívá studená voda s kombinací studeného vzduchu, nebo sněhu.

Koupele

Sauna je střídavá koupel, ohřátí v horkém suchém teple a ochlazením studenou vodou s kombinací s postupným ochlazením čerstvým studeným vzduchem. Tento postup se opakuje nejčastěji 3-4 krát za sebou, čímž vzniká postupné otužování těla vůči bakteriím a virům. Při saunování by se mělo dbát na to, že sauna má osvědčená pravidla saunování.

Historie sauny a saunování

Pocení a teplo měli odedávna kořeny v magii.

Nejnovější etnografické výzkumy udávají původ sauny několik tisíc let zpět do oblasti, kde žili finští předkové před tím, než se usadili na jejich dnešním území. S sebou si vzali svůj speciální způsob koupání, který je chránil po staletí..

Sauna a její svědectví

Sauna svědčila o všech radostech a starostech finských usedlíků. Ve dnech hašení požárů a žní, každý večer a jejich pára zklidňovaly svaly ztvrdlé po těžké práci. Ženy v těchto dnech dávaly své malé děti do sauny, která byla nejhygieničtějším místem na statku. Nevěsta se musela vysaunovat před tím, než šla k oltáři.

Saunovalo se před každým svátečním dnem. Po návratu z honu bylo první věcí jít do sauny>.

Sauna byla též místem, kde se sušilo maso, slad, konopí a len. Zkrátka, sauna byla součástí každodenního života Finů, kdežto samotná koupel byla jenom přechod mezi koncem pracovních dní a začátkem dní odpočinku.

Dnes jen málokdo věří na pozemské démony, nebo sílu šarmu svatby skřítků v sauně. Dnes už jsou lidé dostatečně odvážní a saunují se ve všech třech směnách. Za starých časů to bylo tak, že první směna byla pro muže, druhá pro ostatní lid a třetí pro skřítky. Při třetí směně nebyla v sauně žádná lidská bytost, jak se říká "ani lidská noha".

Nahoru

Finské sauny - Sauny Hejdánek    Partnerské weby